zdrowy kiełek

Czy kiełki są zdrowe? Czy warto je jeść?

   0 Komentarze

Od wielu lat stosujesz dietę wegetariańską? A może przestawiasz się na jedzenie większej ilości warzyw i zieleniny? Zapewne jednym z pokarmów, które zauważyłeś na sklepowych półkach, szukając bezmięsnych potraw, są kiełki różnych roślin. Jeśli zastanawiasz się, jak ich spożywanie wpłynie na Twoje zdrowie, sprawdź kilka naszych wskazówek na ten temat. Jeśli jeszcze ich nie próbowałeś, może przekona Cię to, co przeczytasz poniżej o ich prozdrowotnym działaniu.

Po co jeść kiełki? Czy to zdrowe?

Niektórzy twierdzą, że jedzenie kiełków roślin jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu, ale czy tak rzeczywiście jest? Podobno to w nasionach znajduje się całe bogactwo witamin i minerałów, tymczasem rzadko je spożywamy. Dlaczego tak jest i czy kiełki mają ich znacznie więcej?

Gdybyśmy jedli nasiona, to nasz organizm po prostu nie umiałby wykorzystać zawartego w nich dobrych składników. Wszystkie witaminy i minerały wydalił by z siebie. Gdy rośliny kiełkują, to wtedy wszystkie enzymy, które odpowiedzialne są za substancje odżywcze, zaczynają się uaktywniać. To właśnie dlatego jedzenie nie nasion, a kiełków jest tak bardzo zdrowe!

Jakie substancje odżywcze posiadają kiełki dla naszego zdrowia?

Co takiego znajduje się w kiełkach? Samo zdrowie! Wszystkie witaminy i minerały, które można znaleźć w poszczególnych rodzajach kiełków roślin, to skarbnica witalności. Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które są na diecie – mają tak niewiele kalorii, że można je jeść jak sałatę, w dość dużych ilościach!

Jakie witaminy znajdziemy w świeżych kiełkach roślin? Mogą to być na przykład witaminy z grupy B, witamina C, PP, D, E oraz K. To także źródło bezcennych mikroelementów i soli mineralnych. Niektóre kiełki posiadają spore dawki żelaza, wapnia, fosforu, potasu, manganu, magnezu, cynku, miedzi, jodu czy selenu, a także kwasu foliowego. Co więcej, to również źródło pełnowartościowego białka, błonnika, beta-karotenu i kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. 

Zdrowotne i lecznicze właściwości kiełków roślinnych

Zjadanie codziennie dawki kiełków roślinnych może mieć ogromny wpływ na uzupełnienie niedoborów witamin, a co za tym idzie, pozbycie się niektórych dość poważnych schorzeń czy chorób. Oprócz zadbania o odpowiedni poziom składników mineralnych, kiełki wspierają też układ odpornościowy, więc jeśli masz z nim problem, warto je spożywać regularnie.

W niektórych przypadkach odnotowano, że spożywanie każdego dnia odpowiedniej ilości kiełków działa przeciwnowotworowo! Szczególnie jeśli sięgniesz po kiełki brokuła, znajdziesz w nich duże dawki wolnych rodników tego typu, które stosuje się właśnie w profilaktyce leczenia raka. Dzieje się tak, ponieważ stymulowany jest wówczas gen odpowiedzialny za zapobieganie nowotworów, szczególnie głowy. Jest to potwierdzone badaniami naukowymi. Dlatego też nie należy wątpić w prozdrowotne działanie kiełków, za to wprowadzić je do swojej codziennej diety.

Partnerzy