zdrowy kiełek

Czy można brać probiotyki profilaktycznie? Odpowiadamy

   0 Komentarze

Zastanawiasz się, czy możesz zażywać probiotyki profilaktycznie? Czy tego rodzaju działanie Ci nie zaszkodzi? A może właśnie warto je brać, bo będą dodatkowo wspierały Twój organizm w podobny sposób, jak inne suplementy? Zanim podejmiesz tę decyzję, przeczytaj nasz wpis na temat zażywania probiotyków w sposób profilaktyczny, i sprawdź, czy będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie.

Czym są probiotyki i kiedy się je stosuje?

Spieszymy z wyjaśnieniem, czym tak naprawdę są tak zwane probiotyki. Co kryje się pod tą nazwą? Są to żywe kultury bakterii, a ich podstawowym zadaniem jest to, aby wzmocniły Twoją mikroflorę jelitową i przywróciły jej prawidłowe działanie. Jest to bardzo ważne i nie każdy o tym wie, ale to, w jaki sposób funkcjonuje cały Twój organizm i czy robi to właściwie, zależy w bardzo dużej mierze właśnie od mikroflory jelitowej.

Probiotyki regulują i wspierają układ trawienny człowieka, a przez to, że wspomaga system odporności, ma także ogromne znaczenie dla układu immunologicznego. Tak zwane bakterie probiotyczne mają także inne, dodatkowe działanie, gdyż wpływają przykładowo na poziom cholesterolu i mogą mieć związek z efektami pokarmowych nietolerancji.

Probiotyki naturalne czy bardziej specjalistyczne?

W naszym pożywieniu probiotyki potrafią występować naturalnie, ze względu na obecność w pokarmach bakterii probiotycznych. Do tego typu produktów należą choćby naturalne jogurty, kefiry i maślanki, które kupisz w sklepach spożywczych. To dlatego bardzo często poleca się je po antybiotykoterapii dla odbudowania flory jelitowej w organizmie.

Niestety nie zawsze probiotyki, które znajdziesz w jedzeniu, mogą wystarczyć. W niektórych przypadkach schorzeń konieczne jest podanie takich suplementów, które posiadają na przykład pałeczki kwasu mlekowego. Szczególnie wskazane jest to wtedy, gdy chcesz zabezpieczyć swój organizm przed różnego rodzaju grzybami lub chorobotwórczymi bakteriami.

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Skoro probiotyki mają tak zbawienne działanie dla całego organizmu, to czy możesz przyjmować je na co dzień, profilaktycznie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej! Nie należy się bać przyjmowania suplementacji, która posiada odpowiednie probiotyki. Można zażywać je w ciągu całego roku, w zależności od konkretnego zapotrzebowania w dany momencie. Szczególnie osoby, które często chorują w ciągu roku lub odczuwają niedogodności związane z układem trawiennym, powinny zastanowić się, czy do swojej diety nie wprowadzić właśnie probiotyków. Jeśli dotyczy Cię ten problem i nagminnie zapadasz na różne infekcje lub podejrzewasz u siebie IBS, rozważ ich przyjmowanie.

Jakie probiotyki powinieneś przyjmować? Jeśli nie jesteś tego pewny, możesz poradzić się w tej kwestii swojego lekarza pierwszego kontaktu, internisty lub dietetyka. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać dla swojego zdrowia, podpowiedzą Ci, jaki konkretnie rodzaj probiotyków możesz przyjmować, aby zniwelować niedogodność lub wesprzeć konkretny układ w organizmie.

Partnerzy